سما ساین
منو موبایل

سما ساین

همه چیز درباره تابلو ایمنی و کاربردهای آن

Reading Time: 5 minutes

امروزه استفاده از انواع تابلو ایمنی یکی از متریال های اصلی و مهم انواع واحد های صنعتی و تولیدی مختلف به حساب می آید. این تابلوها که به صورت تک منظوره و چند منظوره تهیه می شوند در بهترین کیفیت و ماندگاری به صورت چاپی یا برشی و در قیمت های مقرون به صرفه به منظور تأمین نیازهای ایمنی مکان های ذکر شده به بازار عرضه می گردد.

تابلو ایمنی
تابلو ایمنی

این روزها که بازار ساخت و ساز و صنعت ساختمانی در بسیاری شهرهای ایران داغ شده است ساخت و نصب تابلو ایمنی برای معرفی و شناساندن علائم و نشانه های ایمنی به امری رایج در این گونه نقاط تبدیل شده است. باید گفت قدمت این نوع تابلو و استفاده از آن به سال های زیادی باز می گردد. در حالت کلی تابلو ایمنی به تابلو فلزی یا غیر فلزی گفته می شود که مهم ترین علائم و نشانه های توسعه جوامع بشری را بر اساس استانداردهای بین المللی به منظور یکسان سازی و ایجاد امنیت در جوامع در درون خود جای داده است. از آنجایی که در بسیاری اماکن و محیط های مختلف اعم از واحدهای تولیدی یا اماکن محیطی به دلیل انجام فعالیت های گروهی گوناگون افراد بسیاری تجمع می کنند و از طرفی هم به خاطر ناآگاهی و بی توجهی آنان از نسبت به محیطی که در آن فعالیت دارند ممکن است یک سری حوادث و اتفاقات آنان را تهدید نماید. از این رو و در چنین شرایطی وجود چنین تابلویی نیاز است که با استفاده از علائم و نشانه های همراه با مفاهیم خاص آن بتوان از بروز تمامی اتفاقات احتمالی جلوگیری کرد.

همه چیز درباره انواع تابلو ایمنی

تابلو ایمنی
تابلو ایمنی

انواع تابلو ایمنی

امروزه استفاده از انواع تابلو ایمنی یکی از متریال های اصلی و مهم انواع واحد های صنعتی و تولیدی مختلف به حساب می آید. این تابلوها که به صورت تک منظوره و چند منظوره تهیه می شوند در بهترین کیفیت و ماندگاری به صورت چاپی یا برشی و در قیمت های مقرون به صرفه به منظور تأمین نیازهای ایمنی مکان های ذکر شده به بازار عرضه می گردد. استانداردهای بسیار زیادی برای تولید این نوع تابلو و علائم و نشانه های آن به کار گرفته شده است که هر کدام از آن ها می توانند معایب و مزیت های مختص به خود را داشته باشند. اما یکی از کاربردی ترین استانداردهایی که تمامی نشانه های مندرج در تابلو ایمنی موجود در ایران از آن تبعیت می کنند استاندارد مربوط به ایزو 3864 می باشد. بد نیست بدانید که این استاندارد توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مورد ترجمه و تدوین واقع گشته است.

تابلو ایمنی کار چیست؟

تابلو ایمنی
تابلو ایمنی

تابلو ایمنی کار

آیا می دانید تابلو ایمنی کار چیست و چه کاربردهایی دارد؟ تا چه اندازه درباره علائم مندرج در تابلو ایمنی کار آگاهی دارید؟ آیا می دانید هریک از نشانه های درج شده در این تابلو می توانند سالانه جان شمار زیادی از افراد در محیط های مختلف را نجات دهند؟

تابلو ایمنی کار آن دسته تابلوهای ضروری و بسیار مهم در محیط های کاری است که بایستی تمامی کارکنان موجود در یک محیط کاری علائم و نشانه های مندرج شده در آن را یاد بگیرند. اگر شما هم جزء آن دسته از کارفرمایانی یا حتی کارگرانی هستید که محیط کاریتان با یک سری خطرات احتمالی همراه است دانستن مفهوم انواع نشانه های موجود در تابلو ایمنی کار برایتان واجب و ضروری است.

از آنجایی که در بسیاری از اماکن مختلف اعم از محیط های صنعتی، آزمایشگاه ها، معادن، صنعت ساختمان سازی و… عوامل مختلفی وجود دارند که هر یک از آن ها ممکن است سلامت و یا حتی جان نیروهای کاری را تهدید کند و به عبارتی آسیب های شغلی موجبات مرگ و میر در میان کارگران صنعت های مختلف را فراهم آورد از این رو برای کاهش این میزان اتفاقات و پتانسیل صدمه افراد استفاده از تابلو ایمنی کار یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های ممکنی است که نیاز است پیاده شود. استفاده از چنین روشی نه تنها تمامی افراد و پرسنل موجود در محیط کاری را از حوادث مختلف ناشی از کار در امان نگه می دارد بلکه می تواند تأثیرات قابل ملاحظه ای بر روی خسارت های مالی واحدهای مذکور بگذارد. به علاوه آنکه میزان اخبار منتشر شده مربوط به این حواشی را به حداقل می رساند. تابلو ایمنی کار می تواند شامل مواردی همچون:

 • تابلو ایمنی واحدهای تولیدی
 • تابلو ایمنی کارگاه ساختمانی
 • تابلو ایمنی چند منظوره
 • تابلو ایمنی آسانسور
 • و… است.

چرا تابلو ایمنی کار برای تمامی محیط های کاری اهمیت دارد؟

تابلو ایمنی
تابلو ایمنی

تابلو ایمنی کارگاه ساختمانی

با توجه به مطالب گفته شده باید تا حدود زیادی بر میزان اهمیت و نقش تابلو ایمنی کار و علائم و نشانه های آن آگاه شده باشیم. اما باز هم با تمامی این اوصاف احتمال دارد این سؤال که چرا برای کسانی که سال ها در محیط کاری خود مشغول فعالیت هستند و بر تمامی امورات و خطرات احتمالی واقف اند باز هم نصب این تابلو ضروری و واجب است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت بر اساس قانون کار یکی از اقدامات واجب و ضروری در تمامی محیط های کاری نصب تابلو مربوط به علائم ایمنی است. لذا تمامی کارکنان اعم از کارکنان تازه کار و کسانی که به عنوان پیشکسوت سال های طولانی مشغول فعالیت هستند بایستی با مفهوم تمامی این نشانه ها واقف شوند. موضوع بسیار مهم دیگری که در رابطه با نصب این نوع تابلو ضرورت دارد مربوط به بازدید کنندگان و افرادی است که در زمان های مختلف به محیط کاری مربوطه مراجعه می کنند. پس نیاز است تا این دسته از افراد با خطرات احتمالی فضای کاری شما تسلط کامل داشته باشند.

مزیت های استفاده از تابلو ایمنی چیست؟

مزایای استفاده از تابلو ایمنی

نصب و استفاده از انواع تابلو ایمنی و به کارگیری انواع نشانه های هشدار دهنده آن باعث می شود تا در اماکن گوناگون از بروز اتفاقات و حادث مختلف جلوگیری به عمل آید. از طرفی هم تمامی کارکنان و مراجعه کنندگان به یک محیط این اطمینان را حاصل می کنند که محیط مربوطه از ایمنی کامل برخوردار است و با نشانه های ایمنی مربوطه نشانه گذاری شده است. از دیگر مزیت های برجسته استفاده از تابلو ایمنی اعم از: تابلو ایمنی کار، تابلو ایمنی کارگاه ساختمانی، تابلو ایمنی آسانسور عبارت است از:

 • بهترین راهنما برای نیروهای تازه استخدام شده در یک محیط کاری
 • درک صحیح پرسنل نسبت به محیط مربوط به فعالیتشان
 • عملکرد مناسب افراد در برابر خطرات احتمالی
 • جلوگیری از انواع زیان های مالی و جانی با نصب تابلو مربوط به علائم ایمنی
 • آشنایی تمامی مراجعه کنندگان با خطرات احتمالی مربوط به محیط کاری
 • تشویق کارکنان به استفاده از وسایل حفاظت فردی
مطالب مرتبط
سید حسین موسویان -مدیر عامل سما ساین

خبر | صادرات صنایع تابلوسازی به کشورهای همسایه با وجود چالش‌های تامین مواد اولیه

Reading Time: 2 minutes مدیرعامل شرکت پرتوآوران سما گفت: در زمینه تامین مواد اولیه برای ساخت تابلوهای راهنما و تابلوهای مسیریابی داخل و خارج […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
تابلو بیمارستانی

آنچه در مورد تابلو بیمارستانی باید بدانید

Reading Time: 4 minutes تابلوهای بیمارستانی ، نشانه‌هایی هستند که چون با کلمات قابل‌فهم و ساده نوشته‌شده‌اند ، در کمترین زمان ممکن  صحیح‌ترین مسیر […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
لایت باکس

پرسش و پاسخ‌هایی در مورد لایت باکس

Reading Time: 4 minutes کاربرد گسترده‌ی لایت باکس‌ها ، به‌عنوان شاخص‌های درخشان برای معرفی شرکت‌ها و برندهای تجاری ، تنوع زیادی از این محصولات […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.