سما ساین
منو موبایل

سما ساین

آنچه در مورد تابلو بیمارستانی باید بدانید

Reading Time: 4 minutes
تابلوهای بیمارستانی ، نشانه‌هایی هستند که چون با کلمات قابل‌فهم و ساده نوشته‌شده‌اند ، در کمترین زمان ممکن  صحیح‌ترین مسیر را به بیمار یا همراه او نشان می‌دهد . این تابلوهای آگاهی‌دهنده ، اغلب بر دیوارها نصب و یا در بالای دیواری قرار دارند که امکان دید گسترده برای عموم را فراهم کرده باشد .
 
یکی از مهم‌ترین مراکزی که نیاز به تابلو راهنما دارند ، بیمارستان‌ها هستند. این تابلوها درواقع شامل نشانه‌های آدرسی هستند که به بیماران یا کارکنان بیمارستان ، اطلاعاتی مانند شماره اتاق یا سالن موردنظر را نشان می‌دهند.  بنابراین می‌توان از اهمیت تابلوهای نصب‌شده بر دیوار (معمولاً با 120 درجه زاویه دید) ، نکته‌ها گفت .در این قسمت  با ما همراه باشید تا راه حفظ اعتبار و افزایش رضایت بیماران از خدمات ارائه‌شده  در حوزه تابلو بیمارستانی را  برایتان شرح دهیم.
تابلو بیمارستانی که در اغلب مکان‌ها با پس‌زمینه‌ای آبی یا سفید مشخص‌شده‌اند ، با زبان کلمات و فلش‌ها  شمارا به ساده‌ترین مسیر ممکن برای رسیدن به پزشک موردنظر خود راهنمایی می‌کنند . مجموعه‌ای از انتخاب‌ها و گزینه‌های مختلف برای مراجعین مطرح‌شده تا آن‌ها را از سردرگمی نجات دهد . تابلو های بیمارستانی اغلب بر قسمت بالایی دیوارها یا سردر دفترها یا مطب‌های پزشکان نصب و تعبیه‌شده‌اند و ماهیت اطلاع‌رسانی بسیار مفید و مؤثری دارند .
 
اهمیت تابلو بیمارستانی:
اهمیت این تابلوهای مسیریابی به‌این‌علت است که بیمارستان خدمات خود را معرفی و آدرس دریافت این خدمات را با فلش یا نمادهای مختلف نیز نشان می‌دهد . بنابراین تابلو بیمارستانی ، نقش مهمی در جلب رضایت مراجعین نسبت به خدمات و کیفیت خدمات بیمارستان خواهد داشت.
نکته‌ی جالب اینجاست که این تابلوهای راهنما ، مانند فردی سخنگو عمل می‌کنند و باراهنمایی سریع افراد ، علاوه بر کاهش استرس و اضطراب ، نیاز آن‌ها به پرسش و جو از افراد مختلف را نیز کاهش می‌دهد . به همین دلیل است که در سال‌های اخیر ، توجه زیادی به اندازه ی کلمات تابلو  بیمارستانی، وجود تصویری گویا در کنار این کلمات ، میزان نوردهی و حتی جای گزاری این تابلوها ،  شده است .
البته وجود اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف سازمانی در بیمارستان‌ها ، لزوم داشتن تابلوهای راهنمای باکیفیت و آگاهی رسان را حتی برای پزشکان و کارکنان اداری بیمارستان  نیز مشخص می‌کند . زیرا آن‌ها هم علیرغم آشنایی و تعامل زیاد با این محیط ، به تمام بخش‌های بیمارستان  مراجعه نکرده‌اند و این آگاهی‌رسانی ،  مانع اتلاف وقت پزشکان – کارکنان و مراجعین محترم خواهد شد .
 
تابلو بیمارستانی


درواقع تابلوها ی بیمارستانی ، تبلیغی غیرکلامی برای شغل و حرفه‌ی هر پزشک و یا اعتبار هر بیمارستان است . بنابراین با رعایت نکات ذکرشده در این متن ، می‌توان منتظر آرامش و رضایت بیشتری در فرد مراجعه‌کننده باشیم .
 
انواع تابلو بیمارستانی:
تابلو بیمارستانی در انواع مختلفی تهیه و تدوین می‌شوند که در سه نوع اخباری ، آگاهی‌رسانی و هشداردهنده هستند . از این نمونه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تابلوهای اخباری:
تابلوهای راهنمای مطب پزشکان که در بالای در اتاق یا کنار در اتاق نصب می‌شوند
تابلوهای بخش پذیرش
تابلو اتاق استراحت
تابلوهای اتاق عمل
 
تابلوهای اطلاع‌رسانی:
تابلوهای راهنمای طبقات – تابلوی‌های ساده ایستاده
تابلوهای مرتبط با کمک‌های اولیه و آتش‌سوزی
تابلوهای بخش آزمایشگاه‌ها
 
تابلو هشداردهنده :
تابلوهای ورود و خروج اضطراری
تابلوهای قسمت‌های خاص و حساس مانند بخش ایزوله
تابلوی نکشیدن سیگار ، با تلفن صحبت نکردن، ملاقات ممنوع , عدم امکان ورود حیوانات و ….

تابلو بیمارستانی


نمونه‌ای از تابلوهای هشداردهنده
جنس تابلو بیمارستانی :
این تابلوها از جنس آلومینیوم، فلزی یا پلکسی گلاس هستند که در کارگاه‌های برش و تابلوسازی، طرح موردنظر را چاپ و باکمی خلاقیت در متریال مورداستفاده ، تبدیل به تابلوها راهنمای  باکیفیت و به‌صرفه‌ای می‌شوند.
البته برخی از  تابلوهای بیمارستانی ، با لایت باکس ها نورافشانی شده‌اند که قدرت دید مراجعین در تاریکی را افزایش دهند.
 
ویژگی‌های بارز تابلو بیمارستانی :
نکته‌ی جالب در این تابلوها ، تصاویر یا اینفوگرافیک های همراه با این کلمات است که بر اکثر تابلوها نصب می‌شود. تابلوهایی مانند آسانسور ، پله‌برقی ، خروج اضطراری ، بخش بیماری‌های کودکان ، بخش زنان ، بخش قلب و چنین مواردی ، اغلب دارای تصویری هستند که شمارا زودتر به پزشک خود می‌رساند .
 
تابلو بیمارستانی
نمونه‌ای از تابلوهای دارای تصاویر مفهومی
 
 خلاقیت طراحان این تابلوهای آگاهی‌دهنده ، یکی از عوامل اصلی کمک سریع‌تر به مراجعین و جلب رضایت آن‌هاست. اینکه این تابلوهای در چه سایزی طراحی‌شده و در چه جایگاهی قرار بگیرند ، به بودجه‌ی اختصاص‌یافته به این ایده بستگی دارد .
اما خلاقیت طراح تابلو  بیمارستانی ، امری مهم است که باید پنج ویژگی خاص داشته باشد:
 
آن‌قدر واضح و مفید طراحی‌شده باشد:
v    که نیازی به رجوع به افراد مختلف نبوده و میزان استرس فرد مراجعه‌کننده را کاهش دهد
v    او را در سریع‌ترین زمان به مقصد خود برساند
v    به علت فضای آلوده بیمارستان ، تابلوها باید تمیز بوده و ضدعفونی شوند تا قدرت دید بهتری به مخاطب دهند
v    دارای نور شب بوده و در تاریکی شب هم راهنمایی مفید برای مراجعین باشد- مانند تابلوهای خروج اضطراری و آسانسور
v    دارای خط ، سایز و رنگ  مناسبب بوده و برای افراد در فاصله‌های دورتر نیز قابل خوانش باشد .
 
تابلو بیمارستانی
با استفاده از تابلوهای خلاق و باکیفیت ، معتبرتر بدرخشید
درنهایت :
تاکنون با توضیحاتی راجع به میزان اثر گزاری و کاربردی بودن تابلو های بیمارستانی آشنا شدید . این شرکت نیز دارای طراحان و چاپ گران حرفه‌ای برای انواع تابلوها ازجمله تابلو راهنما بیمارستانی و تابلو راهنمای طبقات است . پیش از انتخاب ، لطفاً به  میزان اهمیت اعتبار و ابروی خود نزد مراجعینتان فکر کرده و سپس با تصمیمی برنامه‌ریزی‌شده ، نظرات و میزان رضایت خریداران محصولات ما درمورد این تابلوها را در این قسمت بخوانید . آنگاه فرصت تصمیم‌گیری با شماست. زیرا ما سعی کرده ایک که بهترین محصولات را با خلاقیت و کیفیت مناسب را عرضه کنیم و رضایت خریداران را جذب کنیم.
جهت ارتباط بیشتر با بخش فروش و سفارش محصول  با شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید

مطالب مرتبط
سید حسین موسویان -مدیر عامل سما ساین

خبر | صادرات صنایع تابلوسازی به کشورهای همسایه با وجود چالش‌های تامین مواد اولیه

Reading Time: 2 minutes مدیرعامل شرکت پرتوآوران سما گفت: در زمینه تامین مواد اولیه برای ساخت تابلوهای راهنما و تابلوهای مسیریابی داخل و خارج […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
لایت باکس

پرسش و پاسخ‌هایی در مورد لایت باکس

Reading Time: 4 minutes کاربرد گسترده‌ی لایت باکس‌ها ، به‌عنوان شاخص‌های درخشان برای معرفی شرکت‌ها و برندهای تجاری ، تنوع زیادی از این محصولات […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
تابلو ایمنی

نشانه ها و تابلو های ایمنی

Reading Time: 4 minutes 1 – علامتها ايمني ( تعاريف و طریق کاربرد ) علائمی که بوسیله تابلو ایمنی , رنگ , نماد نورانی […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.